Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 326 "Chatka Skrzatka"

List do Rodziców

Drodzy Rodzice!

 

Przez ostatnie dni zmagamy się z nowymi wyzwaniami, które postawiły przed nami konieczność przymusowego pozostawania w domach.

Jest to sytuacja wyjątkowa dla nas wszystkich. Jak połączyć pracę zawodową z opieką nad dziećmi?, jak wspomóc w nauce dzieci będące w różnym wieku?, jak odnaleźć się w sytuacji ciągłego przebywania ze sobą?.

W takiej chwili u części z nas pojawia się stres, nerwowość, frustracja ale również lęk związany z niepewnością  jutra. Pamiętajmy, że emocje pojawiają się i odchodzą. Nie są częścią nas, ale etapem, przez który musimy przejść. To, że są jest więc rzeczą naturalną, a w obecnej rzeczywistości spodziewaną.

Mimo przeciwności postarajmy się wyjść z tej sytuacji bogatsi o nowe doświadczenia, zjednoczeni siłą jaką jest rodzina.

Jak to zrobić?  Przede wszystkim zachować spokój. Wasza postawa pomoże dzieciom odbudować poczucie bezpieczeństwa, które mogło ulec zachwianiu na skutek ostatnich wydarzeń.

Stwórzcie swój plan dnia.

Sprawdzonym pomysłem jest wspólne ustalenie planu dnia, norm czasowych przeznaczonych na poszczególne czynności. Dobrze jeżeli plan ma formę graficzną i pozostaje na widocznym miejscu. Taka strukturalizacja dnia pomaga w funkcjonowaniu całej rodzinie.  Początkowo być może sztuczny podział po kilku dniach stanie się naturalnym ułatwieniem życia codziennego.

Pamiętajcie o rozmowie.

Mamy niebywałą szansę posłuchać siebie, odkryć siebie na nowo, poczuć jedność w tym trudnym czasie. Konstruktywna rozmowa unika, przerywania, oceniania, krytykowania, krzyku i wywierania presji. Polega na uważności, empatii, trosce o drugą osobę. Rozmowy z dziećmi oswajają lek, budują bliskość, rozwijają wyobraźnię, a także są wspaniałym pomysłem na spędzanie czasu.

Mówcie o koronowirusie.  W mediach ten temat obecny jest bardzo często, dzieci zapamiętują informacje, które nie do końca są dla nich zrozumiałe. W internecie (w tym na naszej stronie) jest wiele przydatnych materiałów jak, odpowiednio do wieku, mówić dziecku o zagrożeniu.

Słuchajcie muzyki. Dzieci zwykle uwielbiają zabawy dźwiękiem. Tańczą przy muzyce dynamicznej, relaksują się przy utworach spokojnych muzyki klasycznej. Może jest to dobry moment na przekazanie dzieciom swoich pasji muzycznych.

Edukacja zdalna: To istotna część życia dziecka, które uczęszcza do przedszkola lub szkoły. Nie pozbawiajmy dzieci możliwości rozwoju. Polecam systematyczne korzystanie ze zbiorów internetowych oraz zadaniach dedykowanych dzieciom z naszego przedszkola na  stronie internetowej placówki.

 

Czas wolny: pozwólmy sobie i dzieciom na nudę. Udowodniono, że bardzo pobudza kreatywność!

 

Życzę Państwu zdrowia, pogody ducha, wytrwałości oraz radości z bycia razem.

 

Pozostaję do dyspozycji pod adresem p.326@wp.pl

 

Pozdrawiam,

Beata Bandomir – psycholog, nauczyciel wspomagający w grupie Żabki